Witamina B dla kotów

Witamina B dla kotów

Witaminy z grupy B biorą udział w wielu funkcjach organizmu i są niezbędnymi mikroelementami w diecie każdego kota dla zachowania zdrowia i prawidłowego stanu fizjologicznego. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli kot jest karmiony karmą dla kotów, w postaci stałej lub mokrej, albo w kombinacji, i otrzymuje minimalną wymaganą dzienną dawkę, tzn. nie jest chory lub nie wykazuje utraty apetytu, ani nie ma problemów trawiennych związanych z nieprawidłowym wchłanianiem składników odżywczych, to wszystkie witaminy wchodzące w skład tego kompleksu uzyska z diety i nie będzie potrzebował dodatkowej suplementacji. W innych przypadkach warto jednak podawać kotom suplementy diety zawierające witaminy z grupy B. Warto też wiedzieć, które karmy z witaminami z grupy B są odpowiednie dla kotów.

Jaką funkcję pełni witamina B dla kotów?

Witaminy z grupy B, jak już wspomnieliśmy, biorą udział w wielu funkcjach życiowych i utrzymaniu struktur ciała naszych małych kotów. Ponadto witaminy: tiamina (B1), pirydoksyna (B6), kwas foliowy (B9) i kobalamina (B12) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania poznawczego i rozwoju neurologicznego u kotów, ponieważ biorą udział w przemianie aminokwasu homocysteiny w inne substancje wykorzystywane przez organizm kotów. W przypadku niedoboru tych witamin we krwi kota gromadzi się homocysteina, co może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych lub zaburzeń funkcji poznawczych.

Ponadto witaminy z grupy B są ważne dla następujących funkcji:

Pobudzają przemianę materii.

Są one ważne dla skóry i włosów.

Stymulują one układ odpornościowy.

Są one zaangażowane w biochemię układu nerwowego.

Pomagają zwalczać stres

Niedobór witaminy B u kotów

Niedobór witamin z grupy B jest rzadki u kotów karmionych dietą w odpowiednich proporcjach i dziennej dawce, ale może wystąpić u kotów z zaburzeniami wchłaniania pokarmowego lub u kotów starszych. Kiedy kot ma zaburzenia wchłaniania trawiennego, przestaje wchłaniać niezbędne składniki odżywcze, takie jak te witaminy, zwłaszcza witaminę B12, od której wchłaniania zależy dobre funkcjonowanie trzustki i błony śluzowej jelita cienkiego, co powoduje skrócenie okresu półtrwania tej witaminy z 13 do 5 dni, w związku z czym choroby układu trawiennego lub jelit (nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie trzustki, zapalenie dróg żółciowych, zapalenie dróg żółciowych i wątroby lub chłoniak jelit) powodują u kotów niedobór tej witaminy. Z drugiej strony, zbadano, że poziom tej witaminy jest obniżony u starszych kotów (zwłaszcza u samic), niezależnie od diety kota. Z tego powodu suplementacja witaminą B12 jest zalecana u wszystkich kotów z chorobami przewodu pokarmowego lub gdy poziom witaminy B12 jest niższy niż 300 ng/L.

Działania niepożądane witaminy B dla kotów

Witaminy z grupy B są generalnie bezpieczne, ponieważ nie kumulują się w organizmie i raczej nie są toksyczne. Jednak duże lub długotrwałe dawki witaminy B6 mogą powodować osłabienie mięśni i brak koordynacji. Inną sytuacją, która może wywołać działania niepożądane, jest szybkie dożylne podanie tych witamin, co może spowodować wymioty, złe samopoczucie lub nudności. Mogą również wystąpić reakcje alergiczne, choć są one rzadkie.