Czy arbuz jest dobry dla kotów?

Czy arbuz jest dobry dla kotów?

Arbuz jest jednym z najbardziej charakterystycznych owoców lata, ponieważ stanowi ważne źródło wody, która pozwala utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu w wysokich temperaturach. Doskonale znamy korzyści i właściwości tego owocu dla ludzi, ale co z kotami, czy mogą jeść arbuza i czy arbuz jest dla nich dobry, czy nie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania, kontynuuj czytanie tego artykułu, w którym mówimy o właściwościach tego owocu i jak podawać go naszym kotom.

Arbuz to pyszny i orzeźwiający owoc należący do rodziny dyniowatych, który pochodzi z Afryki, a obecnie jest uprawiany na całym świecie. Jadalny owoc rośliny składa się w 90% z wody, a miąższ ma kolor czerwony dzięki likopenowi, który jest przeciwutleniaczem. Wewnątrz znajdują się liczne nasiona, które są bogate w witaminę E i są spożywane również w postaci prażonej. Arbuz jest jednak bardzo słodkim owocem, zawierającym prawie 8 g węglowodanów na 100 g arbuza, dlatego nie jest najlepszy dla kotów, które są mięsożercami przystosowanymi do diety ubogiej w węglowodany i bogatej w białko.

Jak podawać arbuza kotu?

Koty mogą jeść arbuzy, ale trzeba wiedzieć, jak i kiedy im je podawać. Arbuz nie jest owocem, który powinien być podawany codziennie, ale na przykład raz w tygodniu.

Ale jak dokładnie im go podać i czy koty mogą jeść skórkę arbuza i pestki? Najlepiej podawać im małe kawałki pokrojone w małe kwadraty, bez pestek i skórki. Po pokrojeniu najlepiej włożyć je do zwykłej miski z jedzeniem. W każdym razie nie oddalaj się zbytnio, kiedy kot zacznie jeść arbuza, bo chociaż nie jest to owoc trudny do żucia ze względu na swoją wilgotność, nie wiesz dokładnie, jak zareaguje Twój kot i czy się nim nie zadławi. Ponadto niektóre koty mogą być uczulone na arbuza, choć nie jest to częste, a u innych może wystąpić biegunka, ponieważ arbuz im nie smakuje.

Zalety arbuza dla kotów

Główną zaletą arbuza dla kotów jest nawodnienie. Wspomnieliśmy już, że arbuz zawiera 90% wody, więc kilka małych kawałków może dostarczyć znaczną ilość wody kotom, które z natury mają tendencję do picia niewielkich ilości. Z tego powodu główną zaletą arbuza dla kotów jest dostarczanie wody w diecie, co pomaga chronić koty przed częstymi chorobami. Inną ważną zaletą arbuza jest zawartość likopenu – przeciwutleniacza, który pomaga zapobiegać chorobom serca i chroni kości. Jest również dobrym źródłem błonnika i ma pewne działanie przeczyszczające, co może być pomocne w przypadku zaparć lub zatwardzenia.

Przeciwwskazania do jedzenia arbuza przez koty

Arbuz może być niebezpieczny dla kotów, nie tylko dlatego, że może powodować alergie lub uszkodzenia jelit, ale także ze względu na ryzyko połknięcia skórki lub pestek. Jeśli kot zje skórkę, może mieć problemy z jej strawieniem, przez co jego układ pokarmowy będzie musiał ciężko pracować, co może doprowadzić do jego uszkodzenia i wywołać takie objawy, jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka lub wymioty. Nie zaleca się podawania arbuza kotom z nadwagą, cukrzycą lub biegunką, ponieważ ze względu na zawartość cukru i błonnika może on pogorszyć te stany.

1 thoughts on “Czy arbuz jest dobry dla kotów?

  1. Kwestia tego, czy kot będzie chciał zjeść arbuza… Mój kot powąchał i zostawił.

Comments are closed.