Czy koty mogą jeść ziemniaki?

Czy koty mogą jeść ziemniaki?

Gotowany ziemniak jest pokarmem, który koty mogą czasami jeść bez żadnych toksycznych skutków, ale nigdy regularnie, a tym bardziej codziennie. Jest to bulwa bogata w węglowodany, makroskładnik odżywczy, który nie powinien stanowić głównej części diety kotów, ponieważ są one ścisłymi mięsożercami i są przystosowane do pozyskiwania energii i glukozy z mięsa i tłuszczu zwierzęcego, a nie z węglowodanów pochodzących ze zbóż, ziemniaków i warzyw. Należy również pamiętać, że surowe ziemniaki nie powinny być nigdy podawane kotom, ponieważ zawierają one związki zwane solaninami, które wywołują u kotów objawy toksyczne.

Czy ziemniaki są dobre dla kotów?

Ziemniaki to bulwy pochodzące z Ameryki Południowej, z regionu Andów, gdzie były spożywane przez mieszkańców przez wiele stuleci, a na kontynent europejski trafiły po kolonizacji przez Hiszpanów i pozostały tutaj do dziś. Są one spożywane na różne sposoby, a nawet mogą być podawane zwierzętom, w tym naszym kotom, i w małych dawkach nie są toksyczne.

Nie można powiedzieć, że ziemniaki są szkodliwe dla kotów, ale nie należy ich też włączać do ich rutynowej diety, ponieważ zawierają one dużą ilość węglowodanów, ważnych makroskładników odżywczych dla wielu istot żywych, które pozyskują glukozę, ale nie w przypadku kota, który jest ścisłym mięsożercą. Koty, jako zwierzęta mięsożerne, są żywione dietą o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, ponieważ zapotrzebowanie tego gatunku na glukozę jest pokrywane w procesie katabolizacji białek. Co więcej, nie trawią ich zbyt dobrze, dlatego w dietach dla kotów spotykamy czasem skrobię kukurydzianą, która jest najbardziej strawna ze wszystkich węglowodanów.

Jak podawać kotu ziemniaka?

Stwierdziliśmy już, że koty mogą jeść ziemniaki, ale nie w każdej postaci. Po pierwsze, ilość kalorii w smażonym ziemniaku nie jest taka sama jak w ziemniaku gotowanym – w pierwszym przypadku wynosi około 450 Kcal/100g, a w drugim tylko 80 Kcal/100g. Biorąc to pod uwagę, kot nie powinien jeść frytek ze względu na ogromną ilość energii, jaką dostarcza niewielka porcja w stosunku do jego wielkości i dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też są one całkowicie przeciwwskazane, zwłaszcza u kotów z nadwagą, ponieważ sprzyjają przybieraniu na wadze. Ponadto chipsy są bardzo bogate w tłuszcz, który może uszkadzać jelita i prowadzić do biegunki. Należy również pamiętać, że nie należy ich nigdy podawać z przyprawami, takimi jak sól, pieprz i inne przyprawy, ponieważ mogą one zaszkodzić kotom.

Jak zatem karmić kota ziemniakami? Najlepiej jest podawać ziemniaki gotowane lub rozgotowane, ponieważ w ten sposób niszczy się toksyczne alkaloidy. Powinny być podawane bez przypraw i tłuszczu, aby była bezpieczne dla Twojego małego kotka. Po ugotowaniu można je rozdrobnić i wymieszać z inną karmą przyjazną kotom, np. z gotowanym kurczakiem. W ten sposób można również przygotować domową dietę w przypadku, gdy kot cierpi na biegunkę lub potrzebuje jej z innego powodu.

1 thoughts on “Czy koty mogą jeść ziemniaki?

  1. Ja podaje mojemu kotu gotowanie ziemniaki, bez tłuszczu z chudym mięsem i wcina aż mu się uszy trzęsą.

Comments are closed.