Mało znane ciekawostki o kotach domowych

Mało znane ciekawostki o kotach domowych

Koty wydają wiele dźwięków, aby się komunikować

Prawdopodobnie uwielbiasz słyszeć, jak Twój kot miuczy, gdy go głaszczesz, lub miauczy, gdy chce się z Tobą bawić. Obecnie wiemy, że koty mogą wydawać do 100 różnych odgłosów, aby komunikować się z nami i między sobą. Jednym z ciekawszych faktów dotyczących kotów jest to, że nie komunikują się one z nami w taki sam sposób, jak z innymi kotami, ponieważ wydają ograniczoną liczbę dźwięków między sobą, podczas gdy do komunikacji z ludźmi nauczyły się rozwijać wiele wokalizacji. Na przykład, Twój kot może odkrył, że jeśli miauczy w określony sposób, to napełniasz jego miskę z jedzeniem, bawisz się z nim lub po prostu zwracasz na niego uwagę. Czy kiedykolwiek to zauważyłeś? Zwłaszcza jeśli mieszkasz z więcej niż jednym kotem, zwróć uwagę na to, w jaki sposób koty komunikują się z Tobą i między sobą.

Ich język to głównie język ciała

Chociaż ich język werbalny jest niesamowity, koty używają głównie mowy ciała, aby wyrazić swoje nastroje, emocje i spostrzeżenia. Nie ma wątpliwości, że język ciała kotów jest bardzo złożony, ponieważ obejmuje wiele różnych postaw, gestów i wyrazów twarzy. Na przykład same ruchy ogona mogą nam wiele powiedzieć.

Koty mają więcej kości niż ludzie

Mimo że koty są mniejsze, mają więcej kości niż my. Zdrowy kot ma około 230 kości, czyli o 24 więcej niż ludzki szkielet. Ponadto dyski między ich kręgami są grubsze niż nasze. Jednak prawdziwą ciekawostką na temat kotów nie jest liczba kości, ale to, dlaczego ich szkielet jest taki, a nie inny. To właśnie ta struktura kostna, wraz z dobrze rozwiniętą muskulaturą, zapewnia im dużą elastyczność i zwinność.

Koty wchodzą w niemożliwe szczeliny

W nawiązaniu do poprzedniego punktu, ich szkielet i muskulatura nie tylko pozwalają im być zwinnymi podczas wspinaczki lub polowania, ale także umożliwiają im dostanie się do praktycznie każdej przestrzeni, nawet niezwykle małej. Ile razy widziałeś, jak Twój kot wchodzi do maleńkiego pudełka lub do otworu mniejszego niż jego ciało? Ale dlaczego to robią? Odpowiedź jest prosta: zapewnia im to bezpieczeństwo, ochronę i/lub ciepło. W zależności od tego, jaką kryjówkę wybiorą, powody mogą być różne, ale wejście do mniejszej przestrzeni daje im większe poczucie ochrony.

Nos jest odciskiem palca kota

Każdy z nas ma niepowtarzalny skład swoich odcisków palców, dlatego na podstawie tego odcisku można rozpoznać naszą tożsamość. Koty nie mają odcisków palców na palcach, ale każdy kot ma unikalny i niepowtarzalny wzór na poduszeczce swojego nosa. Z tego powodu uważa się, że koci odpowiednik naszych odcisków palców znajduje się na nosie. W rzeczywistości, zamiast o odciskach palców, powinniśmy raczej powiedzieć, że mają odciski nosa, prawda?

Ich trzepaczki pełnią funkcję mechanoreceptorów.

Wąsy u kotów nie są zwykłymi włoskami, nazywają się wibrysami i są częścią ich zdolności sensorycznych, podobnie jak włoski na „brwiach” i pod brodą. Włoski te pełnią ważną funkcję mechanoreceptorów, dzięki czemu, w połączeniu z komórkami węchowymi, umożliwiają kotom rozpoznawanie obiektów znajdujących się w pobliżu, wykrywanie ruchu, mierzenie przestrzeni oraz utrzymywanie równowagi.