Kocie legowisko – must have dla kociarza

Kocie legowisko – must have dla kociarza

Kot to zwierzę terytorialne, lubi mieć określone miejsca dla określonych czynności. Kuweta, miejsce do zabawy i wreszcie – posłanko. Kot lubi znać miejsce, w którym może wypocząć i które jest specjalnie dla niego. Dlatego jeszcze przed sprawieniem sobie koteczka, warto wyposażyć się w kocie legowisko. Gdy mamy kilka kotów – warto posiadać określoną ilość legowisk, wtedy z pewnością każdy z mruczków znajdzie swoje ulubione miejsce do leżenia i snu. Legowiska dla kota są specjalnie dostosowane dla jego rozmiarów, kot więc może mieć poczucie przytulności. Kocie legowisko pozwoli nam oduczyć kota leżenia na kanapie czy fotelach – jest to często kłopotliwe ze względu na to, że koty kłaczą. Legowisko charakteryzuje się niewielką wielkością, łatwo można je więc odkłaczyć i wyprać, a w przypadku plastikowych – po prostu umyć. Z pewnością zarówno kot, jak i jego właściciel docenią posiadanie kociego legowiska. 

Legowiska otwarte

Część kotów będzie preferowała kocie legowiska otwarte. Może to być poduszka imitująca pluszaka – szczególnie świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, jeśli kot lubi tam przesiadywać. Kocie legowisko może być w kształcie miękkiego czworoboku, z niewielkimi ściankami – taki standardowy wzór legowiska powinien przypaść do gustu większości mruczków. Jest on wygodny i uniwersalny (sprawdzić się może także dla innych niewielkich zwierząt). Można też wybrać z modeli kocich legowisk takie, które przypominać będzie najzwyklejszą matę – jest to pomysł prosty i stylowy. 

Legowiska zabudowane 

Kady właściciel kota wie, że mruczki lubią małe, ciasne przestrzenie – wystarczy położyć karton na podłodze, a jest duża, granicząca z pewnością szansa, że kot wejdzie tam i spędzi w kartonie niemało czasu. Koty w małych przestrzeniach czują się zwyczajnie bezpieczniej. Są to zwierzęta, które z pewnością potrzebują prywatności. Zabudowane kocie legowiska sprawdzą się zwłaszcza dla kotów płochliwych czy lękliwych. Takie pojemniki będą też idealne w małych mieszkaniach, gdzie kot nie za bardzo ma się gdzie schować w przypadku np. najazdu gości. Zabudowane kocie legowisko sprawdzi się w takich sytuacjach perfekcyjnie. 

Jak uczyć kota korzystania z legowiska? 

Nauczenie kota korzystania z legowiska może nie być łatwe. Kot na początku może nie zwracać na nie uwagi i preferować swój ulubiony fotel czy kanapę. Legowisko może też wzbudzać w nim lęk – jako nieznana rzecz (w przypadku, gdy legowisko zakupione było dla dorosłego już kota). Warto oswajać kota z posłankiem, umieszczając w nim różne kocie smakołyki, np. kocimiętki. Mruczkowi kocie legowisko zacznie kojarzyć się dobrze i będzie tam spędzał coraz więcej czasu.