Pielęgnacja, woda, karma – co musisz wiedzieć na temat opieki nad kotem sterylizowanym?

Pielęgnacja, woda, karma – co musisz wiedzieć na temat opieki nad kotem sterylizowanym?

Większość właścicieli zwierząt domowych rozważa sterylizację swoich kotów, ponieważ sprawia to, że ich zwierzęta są zdrowsze i grzeczniejsze. Chociaż zabieg jest zarówno ekonomiczny, jak i korzystny dla zwierzaka, bardzo ważne jest, abyś wiedziała, jak skutecznie opiekować się swoim futrzanym przyjacielem po przebytym zabiegu, w tym jaka karma dla kotów sterylizowanych będzie najlepsza. Rozsądnie jest znać nakazy i zakazy we właściwej opiece nad wykastrowanym kotem. Poniżej kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. 

Sterylizacja kota a opieka po powrocie z zabiegu

Po przyprowadzeniu kota do domu najprawdopodobniej odczuje pewne efekty znieczulające. Zazwyczaj weterynarze nakładają na oczy jakąś formę maści ochronnej, aby upewnić się, że nie wysychają. Maść może powodować niewyraźne widzenie kota, pamiętaj o tym gdy podsuwasz mu karmę dla kotów sterylizowanych. Najlepiej będzie go umieścić go w ciemnym, ciepłym i cichym pomieszczeniu, aby wyzdrowiał – zaleca się trzymać go tamże dwadzieścia cztery godziny po operacji. W tym czasie ważne jest, aby inne zwierzęta – oraz dzieci – trzymać z dala od kota. Nawet najbardziej czuły i najsłodszy kot może stać się agresywny, gdy czuje się przestraszony.  

Dolegliwości po znieczuleniu zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Po tym okresie osobowość Twojego kota zwykle wraca do normy, jednak apetyt nie – dlatego tak ważne jest podawanie specjalnej karmy dla kotów sterylizowanych. Weterynarze zalecają, abyś został z kotem pierwszej nocy, aby obserwować jego poziom aktywności i uważnie monitorować regenerację kota. Karma dla kotów sterylizowanych może być też wtedy dozowania zgodnie z potrzebami.  

Idealna karma dla kotów sterylizowanych

A co z wodą i jedzeniem? 

Gdy Twój kot wróci do domu od weterynarza, zanim przystawisz go do karmy dla kotów sterylizowanych, powinieneś podać mu wodę. Ilość powinna być minimalna, aby uniknąć wymiotów. W misce trzymaj tylko niewielką ilość wody i uzupełniaj ją w razie potrzeby.  

O czym pamiętać przy karmieniu kota po sterylizacji? 

  • Kiedy Twój kot nie śpi i jest czujny, powinieneś podawać od jednej czwartej do połowy porcji jego normalnego pożywienia.  
  • Jeśli zwymiotuje, musisz zabrać resztę karmy dla kotów sterylizowanych. Unikaj ponownego oferowania jedzenia do następnego ranka. 

Dzień po zabiegu podawaj kotu regularne ilości wody, również karma dla kotów sterylizowanych może być już podana jako normalna porcja. Ponieważ środki znieczulające mogą nadal wywoływać u Twojego kota mdłości, to normalne, że nie zje od razu. Bądź jednak czujny – jeśli Twój koci przyjaciel nie pije lub nie je normalnie 48 godzin po operacji, musisz natychmiast skonsultować się z weterynarzem.