Jak często należy kąpać kota i jak go do tego przyzwyczaić?

Jak często należy kąpać kota i jak go do tego przyzwyczaić?

Częstotliwość kąpieli zależy od cech każdego kota, zarówno jego sierści, jak i trybu życia. Kot długowłosy nie brudzi się tak samo jak kot krótkowłosy, kot mający dostęp do środowiska zewnętrznego jak ten, który nie wychodzi z mieszkania, lub kot chory, który nie jest w stanie całkowicie się wypielęgnować. Dlatego też nie ma stałej częstotliwości, która byłaby taka sama dla wszystkich kotów. Musimy dostosować się do potrzeb naszego kota.

Ogólne zalecenie to jedna kąpiel co cztery tygodnie, a maksymalnie trzy. Większa częstotliwość może negatywnie wpłynąć na zdrowie skóry i sierści, usuwając jej warstwę ochronną. Z drugiej strony, zawsze wybieraj produkty do pielęgnacji kota, które są odpowiednie dla jego cech.

Jak przyzwyczaić kota do kąpieli?

W tym akapicie wyjaśnimy, krok po kroku, jak przyzwyczaić kota do kąpieli. Przede wszystkim można wprowadzić drobne zmiany dotyczące prysznica i suszarki do włosów. Na przykład, wpuszczając kota do łazienki, gdy bierzemy prysznic lub suszymy mu włosy. Jeśli nawet nie podejdzie do nas z powodu hałasu, możemy przyciągnąć go zabawką lub nagrodą i włączyć prysznic pod niewielkim ciśnieniem lub włączyć suszarkę do włosów na najniższym ustawieniu. Chodzi o to, by zapoznać go z tymi bodźcami. Możesz nawet użyć smakołyków, aby zwabić kota do wanny lub umywalki. Lepiej jest, gdy na podłodze leży złożony ręcznik lub mata antypoślizgowa, aby kot się nie ślizgał. Można na początek zwilżać kot ręcznie, bez włączania prysznica, delikatnymi ruchami, zawsze zaczynając od tyłu, wzdłuż kręgosłupa.

Po dokonaniu tych drobnych postępów można odważyć się na rozpoczęcie kąpieli. W tym celu należy wybrać dzień. kiedy mamy czas i jesteśmy zrelaksowani. Jeśli jesteś zestresowany, przekażesz to kotu i jego doświadczenia będą negatywne. Można go trzymać za skórę na szyi, tak jak koty noszą swoje kocięta. Mów do niego łagodnie i polewaj go wodą. Woda powinna być letnia. Jeśli kot reaguje agresywnie lub jest nadmiernie zestresowany, przerwij kąpiel. Lepiej jest zacząć od początku innym razem. Trzeba robić postępy, aż będzie można go umyć, spłukać i wysuszyć.

Jeśli nie mamy innego wyjścia, jak tylko wykąpać kota, który nam na to nie pozwala, na przykład dlatego, że jest to część leczenia lub został poplamiony substancją, którą trzeba natychmiast usunąć, musimy go przytrzymać i zmoczyć od kłębu do podstawy ogona, klatki piersiowej i łap tak szybko, jak to możliwe i przy jak najmniejszym hałasie. Nie chlapać wodą po twarzy i najlepiej unikać brzucha, chyba że kot pozwoli go dotknąć. Równie szybko nałóż szampon, spłucz i dokładnie wysusz kilkoma ręcznikami i suszarką. Jeśli ani smakołyki, ani nic innego nie działa na kota, kiedy trzeba go włożyć do wanny i nie ma innego wyjścia, jak tylko go umyć, trzeba będzie udać się do kociego fryzjera z weterynarzem, który w razie potrzeby uspokoi kota, wykąpie go i wysuszy bez stresu.

1 thoughts on “Jak często należy kąpać kota i jak go do tego przyzwyczaić?

  1. Przydatne informacje. Kąpanie kota to nie lada wyzywanie, ze względu na ich niechęć do wody

Comments are closed.