Jak szkolić kota?

Jak szkolić kota?

O kotach mówi się, że są niezależnymi zwierzakami i jest w tym sporo prawdy, bo jeśli zapytasz właściciela kota, powie Ci, że koty są bardzo „łatwe w obsłudze” i wcale nie są wymagające, przez większość czasu radzą sobie same.  Bardzo cicho stają się częścią twojego domu i nie mają szczególnych potrzeb w zakresie jedzenia i innych podobnych czynności.  Koty są dużo łatwiejsze w obsłudze niż psy.  Koty również nie będą cię gonić, aby zwrócić twoją uwagę, jak psy, zamiast tego będą raczej siedzieć na swoim miejscu i czekać, aż podejdziesz do nich i mocno je uściskasz.  Te cechy pokazują, że koty są bardzo opanowanymi, łatwymi w prowadzeniu i grzecznymi stworzeniami, które są bardzo łatwe w obsłudze.

Jeśli chodzi o tresurę kota, sprawy zaczynają się robić trochę trudne, ponieważ koty nie stwarzają wielu problemów behawioralnych, a nawet jeśli wtedy pozują, można je łatwo rozwiązać, tak jak mówiłem w poprzednich rozdziałach, ale kiedy zaczniesz trenować kota, to  , zajmie ci trochę czasu i ciężkiej pracy, aby kot zrobił to, co chcesz, aby zrobił.  W dalszej części dyskusji opowiem Ci kilka podstawowych kroków, które powinieneś podjąć, aby szkolić swojego kota.

Zmiana podstawowych sposobów życia kota

To jest pytanie za stówę: „czy można wytresować kota?”, a odpowiedź może być trochę myląca, ale można ją zrozumieć: koty można szkolić, ale tylko na kocich warunkach!

Nie możesz zmusić kota do robienia pewnych rzeczy na własnych warunkach, zamiast tego musisz patrzeć na świat z perspektywy kota, jeśli naprawdę chcesz go szkolić.

Jak wspomniałem we wcześniejszym rozdziale, zrozumienie zachowania kota jest bardzo ważne i w przeciwieństwie do psów mają one znacznie mniejszą inteligencję, ale wciąż można nauczyć je pewnych rzeczy.

Dodaj trochę manier w życiu swojego kota

Możesz nauczyć kota skakania przez dziury i wykonywania poleceń, ale lepiej jest kłaść nacisk na bardziej podstawowe rzeczy, zwane manierami.  Koty są bardziej dzikie niż psy i trzeba je nauczyć manier.  Nie mogą się uczyć tylko przez obserwowanie ciebie, zamiast tego musisz dojść do ich poziomu, aby powiedzieć im, jak mają żyć w twoim domu.  Maniery nie są czymś, od czego Twój kot zacznie drżeć rękę z Twoim gościem, ale z manier mam na myśli, że powinien zachowywać normalne kocie czynności i wykonywać tylko to, co w domu jest dopuszczalne i nie powoduje zamieszania.

Unikanie złych nawyków

Niektórzy właściciele naprawdę nie przejmują się pewnymi złymi nawykami swoich kotów, na przykład może wyglądać naprawdę uroczo, gdy mały kociak gryzie twoją bosą stopę lub nadgarstek, ale będzie to inna scena, gdy dorosły kot gryzie cię swoimi zębami drapieżnika, ale  nie trzeba się wtedy szokować, bo kotka robi to, czego jej nauczono na początku.  Musisz uważnie obserwować nawyki swojego kota i powiedzieć mu, aby unikał pewnych nawyków, które nie są odpowiednie dla porządku i dyscypliny twojego domu.

Nigdy nie zachęcaj do zachowań, których nie chcesz widzieć u swojego kota w przyszłości.  Jest to normalna zasada, która wprowadza zdrowy rozsądek w twoim związku i unika robienia przez kota rzeczy, które mogą powodować zamieszanie w twoim domu.

Kształtuj zachowanie swojego kota

Najprostszym sposobem na uczynienie kota z manierą i nawykiem jest kształtowanie jego zachowania, np. drapanie jest normalnym zachowaniem kotów i będą drapać bez względu na to, co robisz, ale jeśli skojarzysz wtedy jakąś nieprzyjemną czynność z drapaniem, twój kot pomyśli  przed drapaniem.

Możesz spróbować użyć strumienia wody, gdy kot próbuje podrapać lub ugryźć jakąkolwiek poduszkę, tapetę, dywan lub inną podobną rzecz.  Jeśli przez jakiś czas będziesz w stanie to robić skutecznie, to kot będzie wiedział, że każdorazowemu drapaniu lub gryzieniu towarzyszyć będzie bardzo nieprzyjemny przypadek zmoczenia i to tylko kwestia czasu, kiedy twój  kot ignoruje wszelkiego rodzaju drapanie i gryzienie.