Dlaczego koty kładą się między naszymi nogami?

Dlaczego koty kładą się między naszymi nogami?

To prawda, że natura kota jest inna niż psa, bo są to przecież zupełnie różne gatunki, ale nie oznacza to, że koty nie potrafią okazywać uczuć. W tym sensie jednym ze sposobów, w jaki pokazują nam, że należymy do ich grupy społecznej, jest spanie między naszymi nogami lub na nich. Może to oznaczać wiele rzeczy, od przywiązania i zaufania po bezpieczeństwo, ochronę i komfort.

Kot szuka Twojego ciepła

Nasze koty zawsze szukają ciepłych miejsc do odpoczynku, niezależnie od tego, czy jest to kaloryfer, łóżko pełne koców czy miejsce nasłonecznione, ponieważ uwielbiają dobrą pogodę i dobrą temperaturę, źle znoszą zimno i przeciągi, zwłaszcza jeśli są krótkowłose i drobnowłose lub nie mają w ogóle futra. Ciało ludzkie jest dla nich miejscem ciepłym i przytulnym, więc niektóre koty nie zawahają się wspiąć na nasze nogi, aby się położyć i przyjąć nasze ciepło. Chociaż kot może to robić przez cały rok, prawdopodobnie będzie spał na Twoich kolanach częściej w chłodniejszych miesiącach lub po zachodzie słońca, aby zapewnić sobie ciepło i lepiej znieść chłodniejszą pogodę.

Kot ufa Tobie

W naturze kota leży podejrzliwość i nieufność, zwłaszcza jeśli w dzieciństwie był słabo socjalizowany lub doznał traumatycznych przeżyć ze strony ludzi w jakimkolwiek okresie swojego życia. Z tego powodu, jeśli Twój kot śpi między Twoimi nogami, to znaczy, że naprawdę Ci ufa i wierzy, że nie będziesz w stanie go w żaden sposób skrzywdzić. Na przykład, jeśli Twój kot śpi z Tobą w łóżku, blisko Ciebie lub na Twoich kolanach, a także pozwala Ci dotykać swojego brzuszka lub kładzie się na plecach blisko Ciebie, nie ma wątpliwości, że Twój mały pupil całkowicie Ci ufa.

Podczas snu, nawet jeśli zachowują pewną świadomość, koty są znacznie bardziej narażone na niebezpieczeństwo i „drapieżniki”, ponieważ mają mniej czasu na reakcję na agresję lub zagrożenie. Podobnie jest w przypadku odsłonięcia żołądka, gdzie znajdują się kluczowe dla zdrowia organy, a każde uderzenie lub uszkodzenie może być dla nich bardzo szkodliwe. Wiedzą o tym i dlatego, gdy są spokojni w stosunku do danej osoby, to dlatego, że są całkowicie pewni i przekonani, że nie są w stanie wyrządzić jej żadnej krzywdy.

Kot czuje się chroniony

Z poprzedniego aspektu wynika, że kiedy kot ufa swojemu opiekunowi, nie waha się spać między twoimi nogami. To, oprócz zaufania, świadczy o tym, że kot uważa, iż uratujesz go przed każdą przeciwnością losu. Codziennie go karmisz, sprzątasz jego kuwetę, spędzasz czas na zabawie z nim, dbasz o jego higienę i czułość, więc on zakłada, że będziesz również gotów bronić go przed każdym niebezpieczeństwem lub zagrożeniem, które może się pojawić. Takie zachowanie może się również pojawić, gdy do domu wprowadzane jest nowe zwierzę, w domu są goście lub nowe osoby, które nie są w pełni godne zaufania lub przyjemne dla małego kotka, ponieważ czuje się on bezpiecznie ze swoimi opiekunami lub osobami, którym ufa. Często zdarza się również, że koty, które żyją z więcej niż jedną osobą i uważają obie osoby za członków swojej rodziny, kładą się między nogami dwóch osób, szukając ciepła i ochrony grupy.