Jak odstraszyć koty z mojego domu?

Jak odstraszyć koty z mojego domu?

Obecność bezpańskich kotów na terenie domu nie zawsze jest mile widziana, zwłaszcza jeśli wypróżniają się, niszczą rośliny ozdobne lub ogród. W rzeczywistości sytuacja może być nawet ryzykowna, jeśli są to koty zdziczałe, ponieważ nie są one odpowiednio uspołecznione i mogą być nosicielami pasożytów i chorób wirusowych, co może być powodem do niepokoju dla rodziców i właścicieli zwierząt. Dlatego też, nawet jeśli uważamy się za miłośników zwierząt, możemy mieć poważny dylemat, jeśli chodzi o odstraszanie bezpańskich kotów, które pojawiają się w naszym ogrodzie lub na tarasie. Czy istnieje naprawdę skuteczny środek odstraszający koty? Jak odstraszać koty, nie robiąc im krzywdy? Czy możliwe jest zastosowanie skutecznej i trwałej metody odstraszania bezpańskich kotów?

Dlaczego koty przychodzą do mojego domu?

Aby móc definitywnie przepędzić bezpańskie koty, konieczne jest poznanie przyczyny, która wywołuje taką sytuację, choć należy zauważyć, że nie zawsze jest to możliwe. Koty są bardzo aktywnymi zwierzętami i chociaż zawsze poruszają się na tym samym terytorium, które uważają za swoje, potrafią codziennie pokonywać wiele kilometrów, aby polować, węszyć i ćwiczyć.

Być może koty pojawiają się w domu spontanicznie lub wykorzystują ogród do rozmnażania, korzystając z każdej wolnej przestrzeni. Mogą zdobywać pożywienie z Twoich śmieci, ponieważ są głodne, polować na tarasie z powodu obecności ptaków lub uważać Twój dom za część „swojego terytorium” i po wypróżnieniu się i oddaniu moczu często wracają, aby upewnić się, że to nadal ich terytorium, stosując różne formy znakowania, takie jak ocieranie się, oddawanie moczu i drapanie.

Owoce cytrusowe, które odstraszają koty

Jednym z najczęściej stosowanych środków odstraszających koty od ogrodu i doniczek z kwiatami jest stosowanie owoców cytrusowych. Można wykorzystać skórki cytryn, pomarańczy, limonek, grejpfrutów i mandarynek pozostałe z posiłków i umieścić je w doniczkach lub obok roślin. Oprócz tego, że są doskonałym nawozem naturalnym, służą również jako odstraszacz kotów. Możesz również przekroić owoce cytrusowe na pół i pocierać nimi ściany, doniczki z kwiatami i inne miejsca, w których często przebywają koty, tak aby ich zapach został zaimpregnowany na jak najdłużej. Zapach ten nie utrzymuje się długo, dlatego należy powtarzać ten proces tak często, jak to konieczne.

Rośliny odstraszające koty

Możesz zdecydować się na umieszczenie w nim roślin odstraszających koty, które dodatkowo wypełnią Twój dom aromatami przyjemnymi dla Twoich zmysłów, ale nie dla kocich. Niektóre rośliny odstraszające koty to: lawenda, tymianek, eukaliptus, geranium, tymianek, bazylia

Pieprz odstraszający koty

Bardziej drastycznym i nieco bardziej agresywnym rozwiązaniem, które sprawdza się jako odstraszacz kotów, jest posypanie proszkiem pieprzowym strategicznych miejsc w ogrodzie. Powoduje to swędzenie nosa kota podczas wąchania, co prowadzi do serii irytujących kichnięć. Po kilku takich epizodach kot będzie kojarzył te miejsca z dyskomfortem i dlatego przestanie je odwiedzać.

Kawa odstraszająca koty

Podobnie jak owoce cytrusowe lub niektóre z wyżej wymienionych roślin, kawa jest często nieprzyjemnym zapachem dla kotów, właśnie ze względu na swoją intensywność. Podobnie jak w przypadku skórek cytrusów, możemy posypać ziarna kawy w doniczkach i różnych częściach ogrodu, co posłuży również jako nawóz dla naszych roślin. Jest to doskonały domowy środek odstraszający koty.