Czy koty mogą pić ocet jabłkowy? Dawkowanie, przeciwwskazania
Ocet z jabłek to produkt, który był stosowany od wieków w medycynie ludowej. Jest to żywność o właściwościach zdrowotnych, które są korzystne nie tylko dla ludzi, ale także dla kotów. Ocet jabłkowy podawany w odpowiednich dawkach i we właściwy sposób ma wiele korzystnych właściwości dla kotów, ponieważ jest dla nich bezpiecznym i nietoksycznym pokarmem.
Czy koty mogą pić ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy zaliczany jest do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz wartości odżywczych zawiera składniki biologicznie czynne, mające korzystne działanie zdrowotne. Jego właściwości są bardzo korzystne nie tylko dla ludzi, ale także dla kotów, dla których ocet jabłkowy ma wiele różnych zastosowań. Ocet jabłkowy jest produktem bezpiecznym dla kotów, który można stosować zarówno doustnie, jak i miejscowo. Jednak przed zastosowaniem tego produktu u swojego kota zalecamy najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii i wziąć pod uwagę poniższe zalecenia, aby uniknąć wszelkich niepożądanych skutków.
Dawkowanie octu z jabłek cydru dla kotów
W zależności od celu stosowania octu jabłkowego u kota, należy podawać go inną drogą i w innych dawkach. Poniżej wyszczególnione zostaną dawki do podawania doustnego i miejscowego.
Droga doustna
Najprostszym sposobem podawania kotom octu jabłkowego jest dodanie go do wody pitnej. W tym celu należy dodać łyżeczkę octu jabłkowego do wody pitnej i wymieszać, aby go dokładnie rozcieńczyć. Jeśli jednak zdecydujesz się na dodanie octu do wody pitnej kota, ważne jest, aby zawsze mieć oddzielną miskę z czystą wodą bez octu. Niektóre koty mogą unikać zapachu wody z octem i przestać pić, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego nigdy nie zapominaj o zaoferowaniu obu wariantów, aby Twój kot mógł zdecydować, który z nich wybrać.
Miejscowo
Jeśli zdecydujesz się zastosować ocet z jabłek na skórę (jako środek przeciwbakteryjny lub przeciwpasożytniczy), powinieneś przygotować roztwór z równych części wody i octu z jabłek. Tę mieszankę można umieścić w butelce ze spryskiwaczem i spryskać nią sierść kota. Spryskanie kota tą mieszanką może być jednak trudne, dlatego można również zwilżyć czystą szmatkę roztworem i delikatnie wmasować go w sierść kota. Inną możliwością jest zmieszanie szamponu i octu w równych częściach i użycie tej mieszanki do kąpieli kota. Niezależnie od wybranej opcji, należy unikać dostania się roztworu do oczu kota, ponieważ kwas może powodować podrażnienie i ból oczu. Jeśli używasz octu jabłkowego jako środka antyseptycznego do czyszczenia uszu kota, rozcieńcz go w równych częściach wody i octu, zwilż wacik i ostrożnie wyczyść ucho zewnętrzne.
Przeciwwskazania i działania niepożądane octu jabłkowego u kotów
Chociaż ocet jabłkowy ma wiele zalet dla kotów, istnieją pewne sytuacje, w których jego stosowanie może być przeciwwskazane, np:
Łączenie z innymi metodami leczenia: ocet jabłkowy może kolidować z innymi metodami leczenia, zmieniając ich działanie lub zmniejszając ich skuteczność.
Wrzody: Jak wspomniano powyżej, ocet jabłkowy może być stosowany do dezynfekcji ucha zewnętrznego u kotów z zapaleniem ucha. Nie należy go jednak nigdy stosować w przypadku owrzodzenia przewodu słuchowego. Nie należy go również stosować na innych częściach ciała z otwartymi ranami lub owrzodzeniami.
Alergie: Koty, które są nadwrażliwe na którykolwiek składnik octu jabłkowego, mogą reagować na niego po podaniu doustnym lub po zastosowaniu miejscowym.